Skip to content

Lessons

Showing 8593 of 93 results

FoodMASTER: Measurement

  • Lesson
  • Grades 3 – 5

Students discover where the ingredients in a cookie are made and make chocolate chip oatmeal cookies to practice their measurement skills and fractional mathematics.

FoodMASTER: Eggs

  • Lesson
  • Grades 3 – 5

Students examine the process of egg production from the hen to our homes, explore the parts of an egg, perform measurements of circumference and height, compare raw egg whites to egg white foams, and prepare meringue cookies.

Fabulous Flowers

  • Lesson
  • Grades K – 2

The students examine the functions of flowers and determine that some flowers are edible.

Dig 'Em Up

  • Lesson
  • Grades K – 2

Students investigate the functions of roots, recognize the difference between a tap and fibrous root system, and identify the roots of some plants as edible.

Stacking Up Milk and Milk Substitutes

  • Lesson
  • Grades 9 – 12

Students will compare and contrast milk and plant-based milk substitutes by learning their source from farm-to-table and discovering how they "stack-up" in nutritional value. Students will also explore food package labeling laws and consumer trends in milk consumption to think critically about the impact of labels in marketing and consumer perceptions of food.

Nutrition Across the Lifespan

  • Lesson
  • Grades 9 – 12

Students will trace the energy and nutrition requirements of the human lifecycle from beginning to end and identify the physical and cognitive growth happening in each phase of life.

white plate with food divided into sections representing myplate

What's on MyPlate? (Grades 6-8)

  • Lesson
  • Grades 6 – 8

Students will explore what it means to eat a healthy diet by comparing the foods they typically eat in a day with the recommendations of MyPlate.

two plates of spaghetti on a red check table cloth

Understanding MyPlate (Grades 6-8)

  • Lesson
  • Grades 6 – 8

Students will explore appropriate serving size and learn how to make good dietary decisions by understanding the components of nutrition as illustrated by MyPlate.

shopping cart in a grocery store aisle

Grocery Store Problem Solving (Grades 6-8)

  • Lesson
  • Grades 6 – 8

Students will use basic mathematical skills to solve problems related to the cost of food while integrating geography and nutrition to enhance learning. Activities include analyzing grocery ads, assessing the nutrition and cost of meals, and exploring diets around the world.